השתלות שיניים: המידע המלא למטופל

ניווט בכתבה

כל אדם, כתלות באורח חייו והגנטיקה שלו, עלול לאבד את שיניו בהדרגה עם חלוף השנים. כאשר קיים מחסור של שיניים בפה, הדבר משפיע על איכות החיים, וזאת מאחר ויש לכך השפעה על תפקודי הלעיסה ועל המראה החיצוני. הדבר המעודד בכל הסיפור הוא שכיום ניתן להחזיר את הגלגל לאחור באמצעות השתלות שיניים. אצלנו במרפאת ד"ר זליג מתמחים בכך ובכתבה זו ניתן לכם את כל המידע הרלוונטי.

השתלות שיניים: למה הכוונה? ואילו טיפולים קיימים?

השתלת שיניים הינה פרוצדורה בה מחדירים שתלים דנטליים אל תוך עצמות הלסת או עצמות הלחיים. שתלים אלו אמורים לשאת בכל לחצי הלעיסה, ומעליהם מולבשים כתרי חרסינה המדמים את השיניים החסרות בחלק הנראה לעין. השתלות שיניים מחליפות את השימוש בשיניים תותבות, שהן מסורבלות מאוד, זזות בלעיסה ובדיבור ואינן נראות טבעיות מבחינה אסתטית. ישנם מספר טיפולי השתלות שיניים אותם אנו מציעים במרפאה:

  • השתלה רגילה: טיפול זה מתאים עבור מי שזקוק להשלמת שיניים בודדות בפיו, וכאשר עצמות הלסת במצב אידאלי לקליטת השתלים. בשיטה זו משתמשים בדרך כלל בשתל אחד עבור כל שן. ניתן לבחור בשתלים ארוכים או קצרים בהתאם למצב הפה והשיניים של המטופל\ ואנו יודעים לעשות זאת בהתאמה מושלמת וברמת מקצועיות גבוהה.
  • All-on-4/6: עבור מי שסובל מחוסר שיניים רב, השיטה הרגילה, שכוללת שימוש בשתל אחד פר שן, היא יקרה מאוד ולעיתים אינה משתלמת ומוצדקת מבחינה דנטלית. עבור מטופלים אלו, קיימת האפשרות להשתמש בכארבעה עד שישה שתלים בלבד עבור כל לסת, כשעליהם יולבשו כתרים כמספר השיניים הרצוי בפה. השיטה מתבצעת ביום אחד ומאפשרת לצאת תוך זמן קצר מהקליניקה עם פה מלא שיניים ועם חיוך יפה.
  • הרמת סינוס: עצם הלסת העליונה מועדת לפורענות בכל מה שקשור ליכולתה לקלוט שתלים דנטליים. אם בעבר, כאשר לא היה די חומר עצם בה, השתלות שיניים למחוסרי עצם לא היו דבר אפשרי, הרי שכיום זה מתאפשר. כיצד? באמצעות מעבר של הליך מקדים לניתוח השתלת שיניים, הקרוי הרמת סינוס. הרמה שכזאת יכולה להיות "סגורה" (הליך מהיר וקל יותר, כאשר קיים חוסר עצם קטן מ-5 מ"מ) או "פתוחה" (הליך מורכב יותר שמבוצע כאשר ישנו חוסר עצם קיצוני בלסת של יותר מ-5 מ"מ).
  • שתלים מתקדמים: כדי לחסוך טיפולים מקדימים ומורכבים דוגמת הרמת סינוס, ניתן להשתמש בשתלים מיוחדים שלא כל מרפאה מתמחה בעבודה עימם. שתלים אלו כוללים את שתלי הזיגומה, המוברגים לתוך עצמות הלחיים (עצמות הזיגומה), ולא לעצמות הלסת העליונה, או בשתלים קצרים, כדוגמת שתלי בייקון, המתאימים לשימוש גם בלסת התחתונה. כמובן שאנחנו יודעים לבצע השתלות שיניים גם עם השתלים הללו.

כל הטיפולים הללו נשמעים לכם מורכבים וכואבים? אתם יכולים להירגע, וזאת כיוון שטיפול השתלות שיניים מבוצע לרוב בהרדמה מקומית ובנוחות מלאה של המטופל. כאשר מדובר בטיפולים מורכבים וארוכים יותר, או כאשר המטופל מתקשה לשתף פעולה עם הרופא לאורך זמן בשל חרדה, קיימת גם האפשרות לעבור את ההליכים השונים בהרדמה מלאה.

השתלת שיניים: כיצד נקבעת השיטה הרצויה למטופל?

ישנם מספר פקטורים הקובעים איזה הליך מתאים ביותר לכל מטופל:

  • מצב עצמות הלסת: על מנת שהשתלת שיניים תהיה אפשרית, יש לוודא כי עצמות הלסת מסוגלות לקלוט את השתלים הדנטליים בצורה טובה. במידה ולא כך המצב, יש לבצע הליכים מקדימים או להשתמש בשתלים מתקדמים יותר. את מצב עצמות הלסת אנו בוחנים לאחר שהמטופל עובר צילום CT לסתות.
  • זיהוי נקודות השתלה אידאליות: כתלות במיומנותו של הרופא המטפל, ניתן לזהות גם במצבים של חוסר עצם נקודות מתאימות להשתלה. במרפאה שלנו הדבר מתאפשר באמצעות הליך הקרוי השתלת שיניים ממוחשבת, שמסייע לפענח את תוצאות צילומי ה-CT בצורה הרבה יותר עמוקה ומתקדמת, מה שמאפשר איתור אזורים המתאימים להשתלה.
  • אורך זמן הטיפול הרצוי: ככל שלמטופל יש יותר זמן להליכים השונים, כך עשויה להיבחר שיטה יותר איטית והדרגתית. כך למשל, ישנם מטופלים עבורם השתלת שיניים אחרי הרמת סינוס תתאים יותר מאשר שימוש בשתלי זיגומה, האמורים למנוע את הצורך בהליך המקדים ולקצר את התהליך כולו.
  • עלויות: לכל שיטה יש את המורכבויות והעלויות שלה. אנו מאמינים כי לכל אחד ואחת מכם מגיעה הזכות ליהנות מאיכות חיים נאותה ולא להיסחב שנים רבות מידי עם חוסרי שיניים. בהתאם ליכולות הכלכליות שלכם, נבחר יחדיו את השיטה המתאימה לכם ביותר.

השתלת שיניים זמן החלמה: למה אתם צריכים לצפות?

במקרה של השתלת שיניים זמן החלמה הוא דבר המשתנה בין מטופל למטופל. יחד עם זאת, ניתן לומר כי בדרך כלל, השתלות שיניים המבוצעות בצורה מדויקת ותוך מינימום פגיעה בעצמות הלסת ובחניכיים, כוללות תקופת החלמה של עד שבוע בלבד, וזאת פרט למקרה של הרמת סינוס, העשוי להימשך תקופה מעט ארוכה יותר. עוד חשוב לדעת כי לאחר התפוגגות השפעת חומרי ההרדמה, אתם עשויים לחוש אי נוחות באזור החניכיים, ועשויים להתפתח אצלכם גם כאבים, אותם ניתן להעלים על ידי שימוש בתרופות נוגדות כאב שניתן לרכוש ללא מרשם בבתי המרקחת. גם נפיחות או דימום יכולים להופיע לאחר הניתוח ולהימשך מספר ימים.

במידה והרופא רושם לכם אנטיביוטיקה, יש להיצמד לטיפול באופן מלא. מעבר לזאת, הרופא המטפל יסביר לכם מתי מותר לכם לאכול אחרי הטיפול ואילו סוגי מאכלים, עם עדיפות למזונות קרים ורכים במשך 3 ימים. בנוסף אין לבצע פעילות גופנית 14 ימים מרגע ההשתלה, מחשש לנפילות וחבלה בשתלים.  בדרך כלל, כחודש לאחר ההשתלה, תעברו סדרת בדיקות שתקבע האם השתלים נקלטו בהצלחה בעצמות ובמידה כן, ירכיבו לכם את הכתרים שיהוו עבורכם שיניים קבועות אשר ישרתו אתכם שנים רבות.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר